SWI swissinfo.ch utrzymuje standard JTI

26.06.2026 | autor: SWI swissinfo.ch

Czas Czas czytania: 3 minut


SWI swissinfo.ch
Prawa autorskie do zdjęcia: SWI swissinfo.ch

26.06.2026, Bern - Międzynarodowy serwis online SRG SSR, SWI swissinfo.ch, z powodzeniem zakończył ponowną certyfikację zgodnie ze standardami Journalism Trust Initiative (JTI). Inicjatywa Reporterzy bez Granic (RSF) stworzyła międzynarodowy standard, aby uczynić praktyki dziennikarskie przejrzystymi i rozpoznawalnymi jako wiarygodne źródła wiadomości. Mimo że certyfikaty jakości dla branży medialnej coraz częściej napotykają na techniczne ograniczenia ze względu na AI, Swissinfo pozostaje przy standardzie jakości JTI.


Dziś JTI liczy ponad 2450 zarejestrowanych mediów w ponad 130 krajach i liczba ta stale rośnie. Weryfikowane są nie treści dziennikarskie ani opinie twórców mediów, lecz procesy produkcji wiadomości. W centrum uwagi znajduje się niezależność redakcyjna, przejrzystość, odpowiedzialność, mechanizmy korekty i zapewnianie jakości. Ponowna certyfikacja odbywa się przez niezależnych audytorów i musi być odnawiana co dwa lata. Certyfikat i raport przejrzystości są publicznie dostępne.

Swissinfo informuje w międzynarodowych przestrzeniach językowych i kulturowych i od czasów międzywojennych realizuje misję udostępniania faktograficznych, niezależnych i kompleksowych relacji o Szwajcarii i tematach szwajcarskich. W międzynarodowej przestrzeni informacyjnej certyfikat JTI wspiera przejrzyste oznaczenie Swissinfo jako wiarygodnego źródła dziennikarskiego.

Sygnały zaufania w cyfrowej przestrzeni informacyjnej

Ponowna certyfikacja odbywa się w czasach, gdy wyszukiwarki, sieci społecznościowe i aplikacje AI odgrywają coraz ważniejszą rolę w rozpowszechnianiu informacji. W ten sposób rośnie znaczenie weryfikowalnych i odczytywalnych przez maszyny sygnałów zaufania, które pomagają odróżnić wiarygodne dziennikarskie źródła od dezinformacji lub treści niestandardowych.

Swissinfo zauważyło, że klasyczne etykiety jakości na stronach internetowych same w sobie coraz bardziej tracą na znaczeniu. Treści są dziś często rozpowszechniane przez wyszukiwarki, sieci społecznościowe lub aplikacje AI i są wtedy oddzielane od ich pierwotnego kontekstu publikacji. Swissinfo bada więc, jak można jeszcze bardziej poprawić widoczność i integrację techniczną sygnałów zaufania i pochodzenia. Celem jest, by informacje jakościowe towarzyszyły treściom dziennikarskim jak najczęściej, nawet gdy są one odnajdywane, streszczane lub rozpowszechniane przez wyszukiwarki, platformy społecznościowe lub systemy AI.

Certyfikacja JTI nie gwarantuje ani jakości poszczególnych artykułów, ani szczególnych korzyści zasięgu. Ujawnia jednak, według jakich standardów dziennikarskich działa medium oraz jakie mechanizmy jakościowe i kontrolne obowiązują w procesach redakcyjnych.

Kontakt prasowy:
Reto Gysi von Wartburg
Kierownik ds. wiadomości / Redaktorski dział angielski, SWI swissinfo.ch
reto.gysi@swissinfo.ch, +41 58 136 27 99

Selina Haefelin
Koordynatorka ds. komunikacji korporacyjnej, SWI swissinfo.ch
selina.haefelin@swissinfo.ch, +41 58 136 27 58

Informacja redakcji: prawa do zdjęcia należą do odpowiedniego wydawcy. Prawa do zdjęcia: SWI swissinfo.ch


Podsumowanie tego artykułu: « SWI swissinfo.ch utrzymuje standard JTI »


SWI swissinfo.ch

SWI swissinfo.ch - międzynarodowy serwis Szwajcarskiego Radiokomitetu i Telewizji (SRG SSR).

swissinfo.ch od ponad dziesięciu lat realizuje udzieloną przez rząd misję informacyjną za granicą, uzupełniając w ten sposób oferty online stacji radiowych i telewizyjnych SRG SSR.

Międzynarodowy serwis SRG SSR jest dziś skierowany przede wszystkim do międzynarodowej publiczności zainteresowanej Szwajcarią oraz do Szwajcarów za granicą.

swissinfo.ch oferuje im wolność formowania opinii z myślą o wykonywaniu swoich praw politycznych w Szwajcarii (dokumenty głosowania i wybory). Platforma umożliwia szwajcarski widok ogólny oraz szwajcarskie stanowiska względem międzynarodowych wydarzeń i rozwoju. swissinfo.ch odzwierciedla również spojrzenie świata na Szwajcarię i jej pozycje.

Tematyczne priorytety swissinfo.ch obejmują politykę, gospodarkę, kulturę, społeczeństwo i naukę.

Od 2013 roku swissinfo.ch informuje również w języku rosyjskim - obok angielskiego, niemieckiego, francuskiego, włoskiego, hiszpańskiego, portugalskiego, chińskiego, arabskiego i japońskiego - osiągając w ten sposób ponad 80% użytkowników internetu na świecie.

swissinfo.ch ma oddziały w Bernie (główna siedziba), Genewie i Zurychu. Dodatkowe miejsca pracy znajdują się w centrum produkcji w siedzibie parlamentu w Bernie.

Informacja: tekst w sekcji „O nas” pochodzi ze źródeł publicznych lub z profilu firmy na HELP.ch.

Źródło: SWI swissinfo.ch, komunikat prasowy

Oryginalny artykuł opublikowano na: SWI swissinfo.ch hält am JTI-Standard fest